Українці, які перебувають за кордоном, зможуть дистанційно оформити бронь від мобілізації перед поверненням в Україну. Для цього будуть створені спеціальні центри працевлаштування за межами країни.
Про це заявив міністр національної єдності Олексій Чернишов під час заходу “Війна 2025. Зброя, люди, гроші”, організованого Українською правдою. За його словами, в закордонних центрах Unity Hub українці зможуть знайти роботу в Україні та отримати статус, що захистить їх від мобілізації після перетину кордону.
“Наше завдання – забезпечити, щоб українець, повертаючись додому, вже мав чіткий статус, який унеможливить мобілізацію між кордоном і місцем роботи”, – пояснив міністр. Він також зазначив, що такі центри надаватимуть можливість як працевлаштування, так і оформлення бронювання для тих, хто має право на відстрочку.
Повернення українців на батьківщину
Чернишов вважає, що після стабілізації безпекової ситуації в Україні приблизно 30% громадян, які виїхали після повномасштабного вторгнення РФ, можуть повернутися. “Коли рівень безпеки стане стабільним, ми очікуємо, що 30% українців розглянуть можливість повернення”, – сказав він. Водночас міністр наголосив, що значна частина громадян, імовірно, залишиться за кордоном.
Наразі уряд розробляє механізми, які стимулюватимуть повернення українців додому, включаючи економічні та соціальні програми. Чернишов висловив сподівання, що такі ініціативи почнуть діяти вже у 2025 році.
Нові правила бронювання
З 15 листопада 2024 року в Україні змінилися критерії бронювання працівників від мобілізації, а також вимоги до підприємств, що мають критичний статус. Тепер цей процес узгоджується з Міністерством оборони та Міністерством економіки, а з 1 грудня 2024 року всі заявки подаються виключно через додаток “Дія”. Крім того, підприємства регулярно перевірятимуться на відповідність встановленим критеріям.
За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, в Україні вже заброньовано близько 900-950 тисяч військовозобов’язаних. 25 лютого уряд продовжив термін відстрочки для них до 31 березня 2025 року.
Законодавчі зміни
26 грудня 2023 року Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт щодо мобілізації, військового обліку та проходження служби. Надалі парламент ухвалив його у другому читанні 11 квітня 2024 року, а президент Володимир Зеленський підписав 16 квітня. Закон набув чинності 18 травня 2024 року.
Одночасно з цим запрацював мобільний додаток “Резерв+”, який дає змогу військовозобов’язаним і резервістам оновлювати дані та отримувати актуальну інформацію з реєстру “Оберіг”. Додаток доступний для завантаження в App Store і Google Play Market.
З 18 травня по 16 липня 2024 року через “Резерв+” свої облікові дані оновили 4 690 496 військовозобов’язаних громадян. З 26 липня у додатку з’явилася можливість завантажувати актуальні дані про бронювання до електронного військового облікового документа.