Країни-члени НАТО розпочали обговорення можливих сценаріїв завершення війни в Україні, повідомляє Bloomberg з посиланням на анонімні джерела, знайомі з ситуацією.
Потенційні варіанти
Одним із розглянутих варіантів є створення демілітаризованої зони, яку можуть охороняти європейські війська. Цю ідею озвучив високопосадовець Альянсу.
Інший дипломат Заходу зазначив, що ці обговорення відбуваються через нестабільну ситуацію в Україні та необхідність підготовки до можливих переговорів, які, за його словами, можуть розпочатися найближчим часом.
Європейські союзники також розглядають ці варіанти як спосіб продемонструвати вплив ЄС на тлі перемоги Дональда Трампа на виборах у США, якщо переговори перейдуть у практичну площину.
Позиція НАТО
Паралельно, за даними Bloomberg, обговорення сценаріїв миру збіглися у часі із заявами генерального секретаря НАТО Марка Рютте. Він наголосив на пріоритеті збільшення постачання озброєння Україні, зазначивши, що важливо забезпечити її міцні позиції, враховуючи зміни лінії фронту.
Плани, пов’язані з адміністрацією Трампа
WSJ, посилаючись на джерела, повідомляє, що команда Трампа розглядає план, який передбачає обіцянку Києва не вступати до НАТО протягом 20 років. Водночас США продовжуватимуть постачати зброю Україні. Цей план також включає фіксацію фактичної лінії фронту, створення 800-мильної (приблизно 1 287 км) демілітаризованої зони з миротворцями, але без участі американських військових. Наразі Трамп не визначився зі своєю стратегією щодо війни.
Чого чекати взимку
Президент України Володимир Зеленський 15 листопада висловив упевненість, що команда Трампа може сприяти швидшому завершенню війни, оскільки це відповідає їхнім внутрішнім політичним обіцянкам. Зеленський припустив, що позиція Трампа щодо війни стане більш зрозумілою до середини зими. При цьому, за даними медіа, Трамп прагне завершення війни, але має намір продовжувати постачання зброї Україні.